Teplota u dětí

Jste tu poprvé? Tak se nejdříve zaregistrujte a získejte výhody!
Právě se doma potýkáme s neuvěřitelnou chřipkovou virózou. Její součástí je také zvýšená teplota.
Jaký je ale rozdíl mezi teplotou, zvýšenou teplotou a horečkou ? Jaká je u dětí normální teplota? Co to vůbec teplota je a jak ji léčit? Tak hezky od začátku. Teplota je odpověď organismu na stav dějící se v našem těle. To znamená, že naše bílé krvinky jsou v pohotovosti a úspěšně či neúspěšně bojují proti virům nebo bacilům. Normální teplota těla zdravého člověka je přímo závislá na prostředí, ale obvykle se pohybuje od 36-37 stupňů Celsia.

 

Teplota u malých děti - miminek může být i větší, protože si miminka ještě nedokáží udržet tělu vlastní teplotu. Obvykle zabaleno v peřince a oblečeno v dupačkách mívá v teplejších dnech teplotu vyšší než 37 stupňů.

Teplotu rozdělujeme do několika kategorií :

  • normální teplota -36-37 stupňů
  • zvýšená teplota-37-38 stupňů
  • horečka-38-39 stupňů
  • vysoká horečka- 39-40 stupňů

Teplotu těla měříme teploměrem, a to klasickou rychloběžkou. U miminek v zadečku - POZOR: odečítáme 0,5 stupňů a odečítáme ihned při měření. Po vytažení rychloběžky stupnice na vzduchu ihned klesá. Klasickým rtuťovým teploměrem v podpaží. Indukčním teploměrem obvykle na čelíčku dítěte, což je velmi orientační a kolikrát hodně nepřesné. Digitálním teploměrem - někdy nepřesné vlivem slabých baterií.

Zvýšenou teplotu či horečku srážíme vždy maximálně jen o 1 stupeň. Nesnažíme se však zvýšenou teplotu srážet za každou cenu, byť by byla jen 37 či 37,5 . Opět upozorňuji, že teplota jako taková není nemoc, je to jen odpověď organismu a nechme tedy náš obranný systém chvíli pracovat.

Na sražení teploty můžeme použít buď zábaly, obklady , nebo antipyretika z řad paracetamolů ( Paralen, Panadol) a ibuprofenů./(Brufen sirup, Ibuprofen). Malým dětem a dětem obecně nepodáváme léky aspirinové řady ( Aspirin, Acylpyrin).

Vždy po podání léku či zábalu počkáme aspoň hodinu a opět přeměřujeme.

Dítě by mělo být v klidu, podáváme hodně nejlépe vlažných tekutin, nenutíme do jídla. U kojených dětí můžeme kromě zvýšené nabídky mléka, podávat i vlažnou převařenou vodu, anebo čaj určený danému měsíci po lžičkách.

Po třech dnech neklesající zvýšené teploty, či po stoupající teplotě, navštivte dětského lékaře.

 

 

Zdravé a nemocné dítě, nakl. Grada

Všichni rodiče po čase pravděpodobně zjistí, že se nelze zcela přesně připravit na všechny situace, se kterými se mohou v péči o dítě setkat. Právě proto není kniha Zdravé a nemocné dítě ani literárním dílem, ani učebnicí. Jejím cílem je ukázat s pohledu renomovaného lékaře na nejčastější situace související se zdravím dětí.

MUDr. Petr Olchava vychází ze svých 25 let praxe a z vlastních zkušeností s dětmi i matkami, z dotazů matek, jejich zkušeností. Přináší srozumitelné informace a praktické návody, jak postupovat při řešení zdravotních obtíží děťátka od narození až po pubertu.

Skore: | Hlasy: 0
Komentáře pod články, včetně těch, jejichž autory jsou redaktoři moje-rodina.cz, nevyjadřují oficiální stanovisko redakce. Redakce si vyhrazuje právo odstraňovat takové příspěvky návštěvníků portálu, které odporují dobrým mravům, porušují platné právní předpisy České republiky nebo obsahují jakoukoliv formu reklamního sdělení.

Obrázek uživatele Karmínka
Karmínka | 23 Duben, 2015 - 12:30

S horečkou jezdím většinou na pohotovost hned první den. Mám totiž strach. Jinak ochlazujeme sprchou, zábaly, atd. sprchování je rychlejší. 

Obrázek uživatele Iveťule
Iveťule | 6 Únor, 2008 - 19:39


Taky bych to uzavřela - každá máme jinou zkušenost. Já bych zase zábaly praktikovala a se synem bych v jeho 8 měsících tedy jela k lékaři při horečce ihned. Nikdy nevím, co se z toho může vyklubovat.

Obrázek uživatele Me2dice
Me2dice | 6 Únor, 2008 - 19:23

já bych to asi uzavřela tak, že každá z nás má jinou zkušenost - a upřímně - jsem ráda, že naše dr mi zábaly nedoporučovala. Praktikovali jsme je jen v začátcích, když byla Macek malá. A jestli nebudu bombardovat dr pokaždé, když má dítě 38°C? Budu....přinejmenším jí telefonicky popíšu stav, ale stalo se několikrát, že projevem vážného zánětu v těle byla jen ta horečka - na nic víc si Marťas nestěžovala, ale objevila to až dr. U Jendy o tom ani nepochybuji  - je mu 6 měsíců - takže tam opět - nastoupí horečka, jedu...už jsme vyzkoušeli i poplatek na pohotovosti - fakt se platí:o)))

Ale jinak všem přeji zdravá díťata a těch horeček co nejméně....stav, kdy vám dítě opakovaně horečkuje x-krát do roka a hned 41°C nepřeji žádné mámě.


Obrázek uživatele Sonne
Sonne | 6 Únor, 2008 - 17:38

jako autorka bych se asi měla vyjádřit ke článku.

Psala jsem ho z pohledu zdravotní sestry kterou snad ještě stále jsem a z pohledu toho, co jsme praktikovali v nemocnii a co i mě jako matce bylo lékařem raděno.Dítě v klidu, ano, jasně, těžko dítko udržet klidné, ale myslím si, že stejně , když má dítko vysokou horečku,tak leží a a je samo o sobě unavene a schvacene, natoz aby nekde behalo-ale každe dite je jine a kazde i teplotu snáší jinak, Nicmene takovy clovicek se prese jen chova krapet jinak nez obycejne.S teplotou se obycejne vyckava 3 dny, nez se chodi k lekari.Jasne, ze pokud je horečka vysoka, je nejlepsi u miminek jet okamzite.Ale prece nebudu lekarku bombardovat pokazde, kdyz namerim diteti 38, ze ?

Zabaly se stale a porad doporucuji jako podpurná vec na snizeni teploty,nedavaji se pouze v pripade studenych koncetin, coz neni dobre ani studena sprcha ci koupel..tam by teprve hrozil kolaps organismu.

jinak jsem take cerpala z knihy Zdrave a nemocne dite od narozeni do puberty- vlastne me ta kniha vicemene inspirovala k claku, protoze kdyz my se trapili z teplotami kolem 40 ceti, sla jsem k ni pro radu :-))) 


Obrázek uživatele Iveťule
Iveťule | 6 Únor, 2008 - 09:10


Však já to taky tak nemyslela, jen jsem řekla svůj názor, myslím, že to chtělo trochu rozvést ve smyslu, že každé dítě je jiné atd. Máš jistě pravdu v tom, že každému dítěti zabere jiný lék atd. Opravdu jde asi o zkušenost i co se týká zábalů., i když já zastávám názor, že dobré k něčemu jsou.

A jistě podstatná část dětí zřejmě nevydrží ležet v posteli, pak bych souhlasila s tím oblečením , jak píšeš. Pokud vydrží a zabaví se, tak je to také něco jiného.

Jen jsem chtěla podotknout, že toto v tom článku prostě chybělo, ta individualita.
Lilypie Expecting a baby Ticker


Obrázek uživatele Me2dice
Me2dice | 5 Únor, 2008 - 22:58

já jsem také netvrdila, že je to špatný článek:o) Jen si myslím, že teorie a praxe bývají často odlišné, už jen z té pozice, že naše díťátka jsou originály, na které platí vždy něco jiného. A to něco může být značně odlišné od "obecně uznávané teorie".

Se zábaly nesouhlasím - ale jak jsem podotkla - to je jen z naší praxe a ze zkušenosti s dcerou. Vlažná sprcha nebo vana nezpůsobí tělu takový šok.

Jinak, pokud se dcera cítila už subjektivně lépe, raději jsem ji oblékla do teplejších tepláků a trika s dlouhým rukávem a nechala si střídavě hrát a polehávat, než ji nutit ležet v pyžamu v posteli. Ona i psychika je podstatnou součástí úspěšné léčby:o) Tím nemyslím stav, kdy měla 41°C a tvrdila mi, že zítra nutně musí do školky nebo do školy:o)))

Ale asi každá/každý z nás postupně zjistí, co na to naše dítko zabírá nejlépe. Jednomu zabere Nurofen, jiná maminka raději používá Paralen atd. ....řečeno slovy klasika "...a vo tom to je...":o)))


Obrázek uživatele Iveťule
Iveťule | 5 Únor, 2008 - 22:42


No, já myslím, že je to docela dobrý článek, ale já osobně bych ho trochu doupravila. Především bych dodala, že teplota do 38 by se neměla srážet vůbec, tělo si poradí samo. Pokud by se tato teplota srážela, pak tělo nemá šanci bojovat a může to naopak ještě více uškodit. Takže do 38 nesrážet, nad 38 tak, jak píše Diesone. Až když tuto hranici přesáhne, pak bych podávala uvedené léky. Zábaly si myslím, že jsou dobrá věc, zvláště tam, kde je teplota opravdu hodně vysoká. Je ale dobré připomenout, že zábal se dává jen v oblasti mezi podpažím a dolním koncem žeber. V žádném případě ne nohy atd. a ani bříško.

Pravdou je, že malé dítě není možné udržet v klidu, jen bych asi řekla, že je dobré ho nijak fyzicky nenamáhat, nicméně nijak ho neomezovat.

K dětskému lékaři bych s dítětem do 1 roku jela okamžitě při teplotě nad 38, se starším v případě, že teplota nad 38 neklesá do 24 hodin i po podání léků, nebo pokud nastane situace, že horečka poklesne a za pár hodin opět vystoupá.

Jakmile horečka poklesne, nenutíme dítě, aby bylo přikryté mermomocí, naopak, je vhodné ponechat například odkryté nožičky, samozřejmě příliš netopit.
Lilypie Expecting a baby Ticker


Obrázek uživatele Me2dice
Me2dice | 5 Únor, 2008 - 21:52

dovolila bych si s některými věcmi nesouhlasit - jen z praxe. Starší marodila opravdu hoooodně často a hodně dlouho - a mimino už má také za sebou první platbu na pohotovosti:o)

Takže u malých dětí bych rozhodně nedoporučovala zábaly - taky jsme je coby mladí a nezkušení rodičové dělávali (malá mívala pravidelně 41°C:o( - ale je to záhul na srdíčko a vůbec na celý organismus. Vlažná sprcha nebo vana nebo octové ponožky jsou opravdu lepším řešením.

S návštěvou lékaře bych asi nečekala tři dny - zvláště u těch nejmenších se stav může změnit velice rychle.

A na závěr bych si "rýpla" - máte někdo tajný recept, jak udržet nemocné dítě v klidu????? Mně se to za celá léta nepodařilo - jakmile teplota klesne pod 38°C - jsou k neudržení:o)))


Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Náš tip

Reklama