Těhotenství a změny

Jste tu poprvé? Tak se nejdříve zaregistrujte a získejte výhody!

Jedno z nejkrásnějších období ženy, těhotenství, je nejen devět měsíců radostného očekávání, ale přináší sebou také změny. A to nejen po psychické stránce, ale i po té fyzické.

Proč si „kazit“ období těhotenství nepříjemnými obtížemi?! Jak se s nimi vyrovnat si řekneme v tomto článku.

Nevolnosti

Až 85 % těhulek trpí ranními nevolnostmi. Jste-li mezi nimi, pokuste se jíst častěji po menších porcích. Doporučují se lehčí jídla bohatá na vlákninu a vitaminy.

Než ráno vstanete, snězte něco malého ještě v posteli. Vařte si taková jídla, která nejsou tolik kořeněná a aromatická, aby nedráždily zbytečně váš žaludek. Jako první pomoc si uvařte zázvorový čaj, který příznivě působí na žaludeční sliznici.

Zkušenost paní Olgy, nyní maminky skoro tříleté Adélky:

„Snad od prvního dne, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem neopustila toaletu na dobu delší než pět minut. Bylo mi neustále nevolno. První tři měsíce jsem to až tak neřešila, protože v tomto období si nevolnostmi prochází mnoho nastávajících maminek, ale když zvracení pokračovalo dále, hledala jsem pomoc. Manžel mi z lékárny přinesl Gravi-lízátka, která obsahují zázvor. A světe div se! Pomohlo to, sice jsem se nevolností úplně nezbavila, ale byla jsem vděčná i za zmírnění potíží.“

Další potíže spojené s trávicím traktem

Až 85 % těhulek trpí ranními nevolnostmi. Jste-li mezi nimi, pokuste se jíst častěji po menších porcích. Doporučují se lehčí jídla bohatá na vlákninu a vitaminy.Ke konci těhotenství většinu žen trápí pálení žáhy. Je to důsledek zvětšující se dělohy, která tlačí na žaludek a bránici. Tím uzávěrový mechanismus neplní svojí funkci na 100 % a dochází tak k vracení se žaludečních šťáv do jícnu. Na pálení žáhy si můžete v lékárně koupit prostředky, které snižují kyselost žaludku. Ale pozor! Upozorněte lékárníky, že jste těhotná.

V těhotenství se mění hladiny hormonů a to může mít za následek i krvácení dásní, neboť se stávají měkčími. Věděli jste, že neléčena infekce ve vaší ústní dutině může v některých případech nepřímo vyvolat předčasný porod? Proto hygienu o vaše zoubky nepodceňujte!

Pravidelné návštěvy zubního lékaře jistě nemusím připomínat, zrovna tak jako denní zubní hygienu. Nezapomínejte také zvýšit příjem kalcia (mléčné výrobky), odborníci doporučují až na trojnásobek.

Nožky

Otoky rukou, nohou, kotníků způsobuje kombinace změny složení krve v období gravidity. Na vině jsou především bílkoviny. V létě si vaše nožky nazujte do vzdušných sandálků, nezapomínejte na pravidelný pitný režim.

Jste-li celý den na nohou, pořiďte si zdravotní pružné punčochy. Vyhýbejte se příliš slaným jídlům a masírujte si nožky. A to tak, že postupujte silnějšími vzestupnými tahy od kotníku ke koleni.

Křeče v lýtkách
způsobuje nedostatek draslíku, vápníku a hořčíku. Těhulky si na ně nejvíce stěžují v posledních třech měsících těhotenství.

Jak na ně vyzrát? Chroupejte loupané mandle a pijte některý z multivitaminových prostředků s minerály pro těhotné ženy. Rozmazlujte svá lýtka teplými ručníky či horkou láhví. Přidejte masáž a protahování nohou s nataženými prsty. Relaxujte ve vaně s heřmánkem, rozmarýnou nebo levandulí.

Ach ta záda!

Dokud jste do této chvíle nevěděla, co jsou to bolesti zad, tak v těhotenství je nejspíše poznáte. Je to způsobeno tím, že hormony dovolí změkčení a uvolnění zádových vazů tak, aby se udělalo místo pro vaše děťátko. A jak se bříško zvětšuje, táhne vás dopředu a mění se tak těžiště celého těla.

A co doporučují odborníci?
Nejlépe proti bolesti můžete bojovat pomocí sportu, samozřejmě přizpůsobený k vašemu jinému stavu (jóga, plavání). Pracujete-li v kanceláři, snažte si udělat každou hodinu chvilku na protáhnutí těla. Vysoké podpatky jsou tabu.

Doma se místo pohovky posaďte na balon, bříško si před usnutím v posteli odlehčete polštářky a poproste partnera o masáž vašich bolavých zad.

Potíží v těhotenství je samozřejmě daleko více, ale já jsem se snažila vyjmenovat ty nejčastější. Jaké potíže jste měla vy? Co vám pomáhalo?
 

Naše holčička - Album , nakladatelství Fragment

Narodilo se malé děťátko,
růžolící usměvavé poupátko.
Větřík to zanesl vodičce,
vodička sluníčku a kachničce.
A sluníčko se radostně rozzářilo,
celý svět svými paprsky pohladilo.

Uchovejte si vzpomínky na první roky života svého potomka! Vlepujte si jeho fotografie a zapisujte si zajímavé postřehy. Za pár let udělají jistě radost nejen vám.

Skore: | Hlasy: 2
Komentáře pod články, včetně těch, jejichž autory jsou redaktoři moje-rodina.cz, nevyjadřují oficiální stanovisko redakce. Redakce si vyhrazuje právo odstraňovat takové příspěvky návštěvníků portálu, které odporují dobrým mravům, porušují platné právní předpisy České republiky nebo obsahují jakoukoliv formu reklamního sdělení.

Obrázek uživatele Ataner
Ataner | 18 Březen, 2009 - 22:23

A to mi právě v článku chybělo. Že těhotná žena nemůže sníst mnoho mandlí. Pokud je doporučíš, měla by jsi napsat i upozornění o opaku a proti práškům nic nemám, jen jsem tím myslela, že pokud pomůže hlt třeba toho piva, nebo mléka je zbytečné cucat Renie. Samozřejmě, pokud má někdo větší potíže, že se nebude trápit s něčím co mu nepomůže. Jen jsem chtěla říct, že než se dostaneme k práškům, měly by jsme zkusit něco jiného. Já prášky většinou neberu, ale teď jsem opravdu moc potřebovala antibiotika. Paní doktorka mi hned napsala 3 balení, abych to svinstvo ze sebe dostala. Po prvním balení jsem měla přijít na kontrolu a 2 balení už jsem nepotřebovala. Prostě jedno balení zabralo a paní doktorka byla hodně překvapená, když se mrkla kdy jsem měla naposledy nějaké prášky tak řekla aha proto to tak tychle zabralo. Dne do sebe totiž lidé tlačí i při sebemenší bolesti spousty tablet a pak když potřebují léky nezaberou.

Obrázek uživatele beruška
beruška | 18 Březen, 2009 - 19:25

Ataner, o mandlích v článku píšu v souvislosti, když má těhulka křeče v lýtkách, což je způsobeno nízkou hladinou draslíku. (Nedoporučuji zvyšování draslíků u žen, které nemají tyto potíže). Proto může sáhnout po mandlích, to žádné předávkování nehrozí. Samozřejmě mandle chroupat v normálním množství a ne, že žena spořádá na posezení více pytlíků.

A s Me2dicí souhlasím v tom, že ne všechny prášky polykané v těhotenství musí nutně představovat nebezpečí pro plod!


Obrázek uživatele Korálovka
Korálovka | 18 Březen, 2009 - 18:54

Na pálení žáhy občas trpím tak jako tak, akorát v těhu to bylo tak 10x za den. Rennie mi vždycky pomáhaly, není to žádné svinstvo. Ne každé tabletky jsou automaticky jedy nebo něco škodlivého. Na Rennie je i napsáno, že to smí i těhulky, jedla jsem je bez obav.

Obrázek uživatele bea
bea | 18 Březen, 2009 - 18:29

v době, kdy jsem byla těhotná, jsem na pálení žáhy používala jedině lískové ořechy a občas i ty mandle. Neudělalo to s malou ani se mnou nic. Všechno bylo v pořádku. Taky jsem měla ranní nevolnosti až do osmého měsíce těhu. Přestaly až fakt měsíc před porodem. To byla úleva. Možná, jak která co snáší ale vůči tabletám bych byla taky víc opatrná a pokud některým jejich lékař vadí, nechápu proč u něj zůstavají.

Tož tak ode mně. ;-D

Martin 12 let, Tomáš 13 let, Jana 23 let


Obrázek uživatele Ataner
Ataner | 18 Březen, 2009 - 18:19

Nevím co by jsi řekla, ale Medi napsala svůj příběh a tak nechápu co tím myslíš? A také nepsala o nedostatečnostech a upozorněních v článku, kdy doporučuješ zvýšení draslíku a mandle, což je pro nastávajíci maminky celkem riskantní.

Obrázek uživatele Ataner
Ataner | 18 Březen, 2009 - 18:17

To máš pravdu, taky znám holky, které na své lékaře nadávají, ale přesto u nich zůstávají. Já mám naštěstí lékaře super. Jmenuje se Azzam El Char a nemůžu si stěžovat. I když jsem měla zdravotní problémy a zavřeli mě do nemocnice a i když neměl službu dojel se na mě podívat. Jo některé ženy na něj nadávají, ale většina nepřizná to, že je přímočarý a vše řekne bez okolků a dokáže i nadat. Ale je to jen pro dobro ženy a většinou si za to ženy můžou samy. Taky jsem od něj dostala zdrba a nakoplo mě to a jsem ráda, že to udělal, protože bych nat tím možná máchla rukou a bylo by to horší. Ženy by si měli najít takové lékaře, kterým důvěřují. Pokud lékaři nevěřím, nemá smysl k němu chodit.  Já to měla taky povoleno protože mám tlak 110/55 a holky jako nezletilé jsou na tom stejně. Dcera dokonce ležela i 14 dnů na ipce snížil se jí tak, že nemohla fungovat. Holt rodinné prokletí. 

Obrázek uživatele Me2dice
Me2dice | 18 Březen, 2009 - 16:19

tak co se týče alkoholu, jsem asi jediná těhule, která měla povoleno v I.trimestru i vínko:o) Přesně jak jsi řekla "všeho s mírou" - a i když mi fakt nechutnalo, občas na zmrzlinu nebo na hamburgra (které jediné zůstaly v žaludku) bodl i hlt vínka:o) Pivo nepiju:o(

K lékařům - zásadní problém je, že i lékaři jsou JEN lidé. Bohužel lidé, kteří ovlivňují nejen naše životy, ale i životy našich příšerek v břuchu. Pokud je to lékař kvalifikovaný, není problém. Ale pokud je to lékař, který spoléhá jen na to, že je lékařem 150let, tak je to spíše nebezpečí pro matku i plod! Znám spousty maminek, které nebýt internetu, měly by veliké, veliké problémy - neboť by poslechly, svého lékaře.....

Já bych to mísila s informacemi od lékaře, z internetu a také od zkušenějších - i když je to někdy hodně náročné se v tom vyznat (zažila jsem to sama).


Obrázek uživatele beruška
beruška | 18 Březen, 2009 - 13:59

Ataner,co bych řekla, to za mě napsala Me2dice. Tímto ji také za její reakci děkuji.

Obrázek uživatele Ataner
Ataner | 18 Březen, 2009 - 13:58

Pokud potíže vystupňují do takových problémů jako jsi měla je dobré poradit se s lékařem. Mě v těhotenství úplně postačilo dát si hlt piva, což jsem zamozřejmě také konzultovala s lékařem a ten mi řekl, že v malých dávkách to neškodí a ten hlt si mohu dát každý večer. To co jsi zažila ty už je na lékaře a ne na naše drobné rady zde. Také je spousta vitamínů pro těhotné. Jsou to sice pilulky, ale nepopírám, že jsou dobré a prospěšné. Ale pozor, znám maminky, které do sebe valily všemožné vytamíny a bylo jich spousta. Je lepší, promluvit si s lékařem, co vašemu tělu v těchotenství opravdu chybí a brát jen to. V prvním těhotenství mi chyběl vytamín E a v druhém jsem zase měla nedostatek vápníku, takže zase co těhotenství, to může tělu chybět něco jiného. Předávkovat se něčím je velice jednoduché a pro plod v nás nebezpečné. 

Obrázek uživatele Me2dice
Me2dice | 18 Březen, 2009 - 13:27

já zase musím protestovat proti "strašákovi" v podobě prášků v těhotenství. Spousta maminek se domnívá, že bylinky = čajíky je spasí a nejsou škodlivé a naopak může dojít k lecjakým problémům, protože je spousta bylinek, které se právě v těhotenství nesmí! K lékům - nejsem zastánce toho, aby se na všechno hned bral "prášek", ale dělat z jakéhokoliv léku v těhotenství strašáka číslo jedna je taky dost nefér! Například právě na pálení žáhy - dělalo se mi tak špatně, že jsem málem omdlívala (bomba to bylo např. za jízdy, kdy jsem řídila). Přicházelo to během vteřiny, bez varování - a jediné, co opravdu zabralo - a opět relativně rychle, byl Rennie.

A to samé na těhotenské nevolnosti - jakékoliv cokoliv zázvorového ve mě vyvolávalo ještě větší dávení - a pomohly nakonec jen čípky. Brala jsem je s rozumem, ale brát jsem je musela, abych alespoň trošku fungovala pro starší dceru....

Tož tak:o)


Obrázek uživatele Ataner
Ataner | 18 Březen, 2009 - 12:42

Těhotná nejsem ale holkám co ano, článek moc nepomůže a zadruhé, chybí upozornění. Mandle v těhotenství nejsou rozhodně dobré doporučení a také pozor na draslík v krvi. Ten totiž ve zvýšené míře zase zastavuje srdeční činnost. A na pálení žáhy bych raději prve volila něco jiného než prášky. Jsou dobré čaje, mléko, trošku pova je daleko lepší než tablety.

Obrázek uživatele Kačula
Kačula | 18 Březen, 2009 - 08:19

 teď mimi neplánuji a později, kdo ví.

Verča


Obrázek uživatele beruška
beruška | 17 Březen, 2009 - 23:27

Kačí

Obrázek uživatele Rimmer
Rimmer | 17 Březen, 2009 - 22:09

takže v pozdější době ještě plánuješ jedno mimčo??

babies


Obrázek uživatele Kačula
Kačula | 17 Březen, 2009 - 20:44

, to snad ne. Ne že bych nechtěla, ale není vhodná doba. Verča

Obrázek uživatele beruška
beruška | 17 Březen, 2009 - 16:50

Kačí, že by ty křeče něco naznačovaly? Něco radostného?

Obrázek uživatele Kačula
Kačula | 17 Březen, 2009 - 14:51

já jsem hodně trpěla u druhého těhu s křečovými žilami. Moc jsem nestála, spíš jsem víc seděla a polehávala. přitom jsem moc nepřibrala jen 12kg ale připadala jsem si jako válec. Ale pomáhaly mi pončochy, které mi doporučil lékažř a musím říct, že po těhu jsem potíže neměla. 

Ale v posledních dnech- asi tak 14 dnech mě bolí lýtka a to hlavně večer, když ulehám do postele. No snad to brzy přejde.

Verča


Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Náš tip

Reklama