Bipolární afektivní porucha

Jste tu poprvé? Tak se nejdříve zaregistrujte a získejte výhody!

„Je to biologicky způsobené psychické onemocnění. Onemocnění se dříve nazývalo  „Maniodepresivní psychóza“. Bipolární porucha je charakterizovaná výraznými výkyvy nálady, myšlení, tělesné a psychické aktivity a chování. V typickém případě se u nemocného vyskytují období poruchy nálady pod obrazem deprese nebo mánie. Toto onemocnění postihuje 1-5% populace.

Co to je deprese?
Je to stav psychiky, kdy bez zjevné příčiny mohou nastat pocity smutku, vzteku nebo podráždění. Nemocný dále může mít nápadnou chuť k jídlu nebo naopak. Má problémy usnout, probouzí se v noci, předčasně vstává nebo naopak nadměrně spí a to i přes den. Po probuzení se cítí být unavený. Trpí pocitem viny, pocitem bezvýznamnosti a má sníženou sebedůvěru. Může ho bolet hlava, objevuje se nevolnost od žaludku nebo jiné tělesné bolesti, které nejsou vysvětlitelné tělesnou nemocí. Depresivní člověk může požívat nadměrně alkohol nebo jiné drogy, kdy dříve toto nečinil. Mohou se u něj objevovat myšlenky na smrt nebo sebevraždu.

Co je to mánie?
Nemocný má skvělou náladu, která je lepší než obvykle. Zvýší se jeho tělesná i psychická energie. Má pocity zvýšené sebedůvěry, sebevědomí, myslí si, že všechno dokáže. Málo spí a následně není unavený. Plánuje velké projekty. Může být také podrážděný, trpí krátkodobými výbuchy vzteku a agresivním chováním. Zrychleně uvažuje. Rychleji mluví než je u něj obvyklé, nadměrně hovoří. Je neklidný, pořád v pohybu. Přeskakuje z myšlenky na myšlenku, neudrží myšlenkovou linii, objevují se u něj ztřeštěné nápady. Riskuje při jízdě autem, utrácí bez rozmyslu, vstupuje do krátkodobých nebezpečných vztahů a nechráněných sexuálních aktivit. Může také slyšet hlasy nebo nereálné zvuky.
Samozřejmě že se neobjevují všechny příznaky deprese nebo mánie najednou, ale pokud se objeví pět příznaků deprese a tři mánie, můžeme předpokládat, že tento člověk trpí bipolární poruchou.

Máme několik typů této nemoci:
Bipolární porucha I. a II. Toto dělení sice není v současné době používané v klasifikaci psychických onemocnění (MKN-10) používané v České republice, odpovídá klasifikaci ve Spojených státech amerických (DSM-IV), ale často se u nás používá.

Bipolární porucha I je doprovázena depresí a alespoň jednou plně vyjádřenou manickou epizodou. Odpovídá to dříve pojmenované maniodepresivní chorobě.

Bipolární porucha II - opakují se deprese a je přítomna alespoň jedna epizoda hypomanická. V průběhu celé nemoci není plně vyjádřená manická epizoda. Je to mírnější podoba bipolární poruchy.

Smíšená epizoda je charakterizovaná depresí i mánií současně. Cyklothymie – je to mírnější onemocnění než bipolární porucha. Pro ni je charakteristické nejméně dva roky trvající období nestabilní nálady, kdy se objevují v různých obdobích ne zcela vyjádřené depresivní epizody a hypomanie.

Rychlé cyklování nastává tehdy, když se u nemocného projevují vysoká frekvence epizod, například čtyři v jednom roce.

Remise je normalizace psychiky charakteristická realistickou soudností, adekvátní náladou, schopností soustředit se a navazovat vztahy. Normální nálada se jmenuje euthymie.
Při léčbě této jedné z deseti nejdražších nemocí podle WHO se předepisuje lithium nebo se úspěchem používá valproat.

Psychosociální dopady

U bipolární poruchy trvá někdy i osm let a nemocný vystřídá až 4 lékaře, než je nemoc diagnostikovaná. Příznaky nemoci bývají doprovázeny událostmi, jako je rozvod nebo rozchod, autonehoda, propuštění z práce, ztráta zaměstnání nebo majetku. Nemoc také může odstartovat smrt blízkého člověka.

Sociální a profesní důsledky bipolární poruchy jsou nedozírné, když uvážíme opakované stavy oslabení po odeznění epizody a ekonomicky vývoj nemoci. Pouze u 40% pacientů dochází k příznivému vývoji nemoci a návratu do práce. Zbývajících 60% čelí nezaměstnanosti, jen 16% z nich chodí do práce na plný úvazek a 22% na částečný úvazek. V 54% případů pozorujeme snížení profesionálního statusu a v 32% případů snížení příjmu. Většina výzkumu ukazuje, že nejméně polovina pacientů nemá stálou práci.

Nemocný se při ataku mánie může zadlužit, protelefonovat větší částky, hrát neúspěšně hazardní hry, a dokonce se dostat do křížku se zákony. Může krást nebo páchat i násilnou trestnou činnost. Vůbec si neuvědomuje, co dělá. Na přednášce předmětu „Pachatelé trestných činů“, jsme se dozvěděli, že náš právní řád nezohledňuje takto nemocné pachatele a dostávají tresty jako zdraví lidé.

Jak už jsem uvedla výše, nemocní často nepracují. Mnohdy právě stres v práci a nedodržení léčby zapříčiní mánii, po které následuje deprese. Nemocný často odchází na léčení do psychiatrické léčebny, poté má dlouhodobou nemocenskou a většinou ztrácí práci. Žádá tedy o důchod, který mu není mnohdy přiznán. Pokud ovšem posudkový lékař vyhodnotí nemoc správně, přizná alespoň částečný důchod (nově Invalidita I. stupně).

Důchod nebývá velký a tak se nemocný snaží najít nějakou práci. Povaha jeho nemoci ovšem nedovoluje práci psychicky náročnou, proto volí například úklid.
V době depresí se člověk stále vrací ke svým zážitkům z období mánie. Snaží se je rozumově pochopit, což ve skutečnosti nejde. Trápí se, je paralyzován.

Psychosociální dopady na osoby blízké

Bližší rodina, partner případně děti nechápou, co se s jejich blízkým děje. Většinou se na nemocného zlobí pro jeho neuvážené až hazardní jednání v době mánie a naopak nečinnost v depresi. Pro rodinu je těžké se naučit žít s takto nemocným člověkem. Je to psychicky náročné a stresující. A v období remise (normalizace chování) neustále čekají na náznaky přicházející nemoci. Mohou se vystřídat různé postoje od empatie po odmítnutí, popření skutečnosti, zlost nebo přehnané ochraňovatelství. Tyto reakce jsou zcela normální a pochopitelné, protože život s člověkem trpícím bipolární poruchou je velmi obtížný.

Nejsou to jen nálady, které sužují blízké, ale dopadá na ně ekonomická stránka této nemoci. Jak už bylo výše uvedeno, nemocný má buď nulový, nebo velmi malý příjem.A co partnerské a manželské vztahy?

„Důsledků bipolární poruchy pro život ve dvou je opravdu mnoho. Lidé s bipolární poruchou se rozcházejí, rozvádějí nebo zůstávají svobodní mnohem častěji než ostatní. Podle údajů amerického průzkumu žije s partnerem pouhá čtvrtina pacientů trpících bipolární poruchou.

Polovina z nich nikdy nevstoupila do manželství a zbývající čtvrtina žije sama. Další výzkumníci uvádějí, že 45% těchto pacientů je rozvedených nebo po rozchodu s partnerem a 32% z nich je svobodných. Nejnovější studie ukázaly, že osaměle žije téměř šest z deseti pacientů s bipolární poruchou“.

Skore: | Hlasy: 0
Komentáře pod články, včetně těch, jejichž autory jsou redaktoři moje-rodina.cz, nevyjadřují oficiální stanovisko redakce. Redakce si vyhrazuje právo odstraňovat takové příspěvky návštěvníků portálu, které odporují dobrým mravům, porušují platné právní předpisy České republiky nebo obsahují jakoukoliv formu reklamního sdělení.

Obrázek uživatele waynedavies222
waynedavies222 | 5 Květen, 2014 - 08:45

Incluso hoy en día, la Replicas Relojes fiesta de los muertos es una oportunidad para los mexicanos a tener diversión de la Rolex Replica muerte con cierta ironía, pero también mucho humor, sarcasmo y burla. Música, dulces, tequila (por supuesto), decoraciones coloridas Tag heuer carrera y numerosas representaciones grotescas de la muerte y animar las calles del país. 

Obrázek uživatele ty2013
ty2013 | 26 Listopad, 2013 - 09:50

Virtually all Louis Vuitton Ireland individuals specific just about any louis vuitton handtaschen for regular Louis Vuitton Free Shipping Outlet regarding u . s ., a good Fifty-five Louis Vuitton Outlet drawer is a perfect purchase journey this over again Louis Vuitton Outlet competently created possessing about unbreakable.? Cheap Louis Vuitton Handbags Online Studies in conjunction with Guides available on Properly-appreciated fifty-five damier louis vuitton canada together with Clasp Louis Vuitton Monogram conditions Odeon normal abilities Monogrammed canvass Louis Vuitton Canada wallet online by way of biologic cowhide household furniture. Clothes, Louis Vuitton Handbags skirts, applications, plastic baseball gloves, dresses and so forth Louis Vuitton Outlet Handbags tend to be being among the most desired in addition to frequently used apparels Ghd Hair Straightener in the world. When you shop internet based, head to recognized Ghd Australia web-sites combined with acquired almost all of the trust louis vuitton outlet not to say Louis Vuitton Speedy 30 judge attentiveness in direction of by simply going online purchasers louis vuitton dubai gradually. Investigate essentially just about any cheap jordans fashionista above the Wholesale Jordans for sale nearly all desirable hands baggage, Louis Vuitton Bags outlet online which is Cheap Louis Vuitton Handbags Outlet operating towards distinct learn Fifty-five using Louis Vuitton Black Friday Sale include things like. It is possible to furthermore identify Louis Vuitton Handbags lead to credible noise, coming from the location where the louis vuitton bags for cheap circumstance-simply-extents that are allocated to LV Replica Louis Vuitton (Smart Loudness) could possibly be eliminated the particular Louis Vuitton Sale throw-away extents when it comes to vacation place lively levels.Most of us Cheap Louis Vuitton Bags

Obrázek uživatele coachkors
coachkors | 30 Říjen, 2013 - 12:04

Lovelorn boy just graduated soon, Coach Factory Online, because the girls went to another city to work, even though its just how diverse communication tool, http://www.laurenpoloralph.com/, but one city and another city, Coach Purses Outlet, destined to exist a certain distance, MCM Bags Outlet Online, heart to heart communication suddenly become so difficult, boys want is the most pure feelings, http://www.guccishoesofactory.com/, not too little, Coach Purses Outlet Online, the other one is a girl, http://www.mmonsterheadphones.net/, has been the third decade of life head, Michael Kors Outlet, except what feelings do not lack, Coach Outlet, because feelings, Gucci Shoes Outlet Online, trying to go with her boyfriend, more than a year, Michael Kors Outlet Online, eventually parted ways, Louis Vuitton Outlet Online, her reason is simple, so and so for so many years, Michael Kors Bags Outlet, do not want to force yourself, http://www.north-faceoutletonlines.net/, also remember many years ago, met a boy talking about his own story, Laush Ralph Polo Outlet Online, one day, Coach Factory Store Online, the boy received a strange letter from a girl, Beats By Dre Pro, from afar sent the letter mean girls have a female friends, really like this boy, North Face Jackets Outlet, but ashamed to speak, North Jacket Outlet Online, write the girls want to be a go-between, Louis Vuitton Outlet, who can give them.

Obrázek uživatele ahwak1.com
ahwak1.com | 20 Září, 2013 - 15:13

Thank you for your distinctive Thread العراق واحد || دردشة العراق واحد || شات 12 || دردشة العراق || عراقنا || دردشة عراقنا || دردشة عراقية || دردشة || منتديات العراق واحد || منتديات العراق || اهواك || موقع اهواك || شات اهواك || دردشة اهواك || منتديات || منتديات اهواك || منتدى اهواك || منتديات || منتديات مملكة همسات العاشقين || منتدى مملكة همسات العاشقين || المملكة الاسلامية العامة || مملكة الخيمه الرمضانيه || مملكة محمد رسول الله وال بيته || مملكة الصور العامة || صورةامراةعارية || صورةالجنس || اسلاميات || طريق الاسلام || قصص الانبياء || نصرة رسول الله وال بيته واصحابه || نصرة المستضعفين من المسلمين || خطب || محاضرات || كتب || قران كريم || اناشيد || اناشيد اطفال || mp3 اناشيد || صور اسلامية || صور دينيه || عالم الجريمة || اخبار اليوم || اخبار مصر || اليوم السابع || اخبار العراق || شبكة اخبار العراق || اخبار سوريا || شام لايف || اخبار ليبيا || ليبيا المستقبل || للطلاب والجامعات والمعاهد || تعلم اللغة الانجليزية للمبتدئين || تعلم اللغة الفرنسية || تعلم اللغة التركية || قصص || روايات || قصص اطفال || الشعر الشعبي || شعر || كلمات في الحب || حكم || نكت مضحكة || نكت محششين || الغاز || سؤال وجواب || هل تعلم || المسافرون العرب || عالم الحيوان || صور حيوانات || عالم ادم || تطوير الذات || عالم حواء || ازياء محجبات || ملابس محجبات || فساتين اطفال || اسماء مواليد || معاني الاسماء || مكياج نسائي || اكسسوارات || مكياج العيون || عروس || لانجري || قمصان نوم || تسريحات || اجمل تسريحات || عبايات || عبايات خليجيه || صور عبايات || صور فساتين || فساتين سهرة || فساتين زفاف || ريجيم || ديكور || ديكور حمامات || غرف نوم || غرف نوم اطفال || مطبخ حواء || اكلات شهية || مقبلات || حلويات || معجنات || حلويات منال العالم | طب الاعشاب || صور || صور جميله || صور × صور || صور انمي || صور كرتون || صور اطفال || صور اطفال جميلة || صور حب || صور حزينة || صور فنانين || صور فنانات || صور المسلسلات التركية || صور ممثلين هنود || يوتيوب || تحميل برامج || تنزيل برامج || قلعة الفوتوشوب || صور للتصميم || صور تصاميم || برامج ايفون || مستلزمات ايفون || بلاك بيري || توبيكات بلاك بيري || برامج موبايل || واتس اب || اندرويد || كورة || كورة العالمية || منتدى الرياضة المنوعة || منتديات اهواك للصور الرياضية || منتدى السيارات || صور سيارات || رفوف المحفوظات || برامج || طب وصحة || دليل المواقع العربية || عجائب الدنيا || الشرق الاوسط || منوعات ||

Obrázek uživatele makyssss
makyssss | 8 Srpen, 2013 - 12:36

Bojuj a vytrvej!


Obrázek uživatele coachkors
coachkors | 7 Srpen, 2013 - 17:18

Rain outside the window,http://www.cvshopfactory.com/, the heart filled with sorrow, that touch of cool, is a dream look. Saw a bunch of hazy rainbow of dazzling beauty. Even though there are millions of sad heart,Monster Headphones Outlet, have thrown the initial expectations,http://www.mkoutletstates.com/, King Lane tours in the rain scene hazy friendship. That crystal drops,Louis Vuitton Shoes Factory, a dream start,Gucci Shoes Outlet, Mouzhong flashing light,http://www.gucci-lvshoesfactory.com/, blue hope. Rain hit the windows,shop.coachfactory.com, 'tick' knock on my heart,http://www.guccishoesoutletfactorys.com/, melted watery tenderness,http://www.mkoutletmarts.com/, a beach nightmare thoughts wrapped it rain,http://www.northfaceesoutletonline.net/, between heart into the water,http://www.mcmworldwidely.com/, floating in a dream that is a hope. In a dream,Michael Kors Outlet Online, leaving a trace,North Face Jackets Clearance, such as the mind share of its expectations in general, people yearn halcyon. That a persistent dream,North Face Jackets Outlet, a dream that one joy. This is a togetherness,MCM Bags Outlet, to inject hope,Michael Kors Outlet, longing sway in the eyes. People rushed to feast quietly left a bunch of footprints,http://www.northclearances.com/, guided dream. This dream to stay at their fingertips a hint of cold. Dreamy desolate,http://www.monsterrheadphones.com/, picturesque flirtatious.

Obrázek uživatele Marek30
Marek30 | 2 Květen, 2013 - 15:00

Mám ji diagnostikovanou. Ale bohužel až tehdy, kdy mě tahle nemoc připravila o několik zaměstnání a přátel. Je to strašné, léčba mi moc nepomáhá a já už jsem tím strašně unavený.  Fakt už nevím co mám dělat ... 

Obrázek uživatele coachbag
coachbag | 18 Duben, 2013 - 08:22

http://coachsfactoryoutletonline.webs.com/ coach factory online
http://www.newmichaelkorspurse.com/ michael kors purses
http://www.mk-mmichaelkorsoutlet.net/ michael kors outlet
http://www.guccishoesoutletsfactory.com/ gucci shoes outlet
http://www.northsfaceoutletonline.net/ north face outlet
http://www.monsterobeats.net/ monster beats outlet
http://www.coach-storeonline2013.net/ coach store online
http://www.ourcoachoutletonline.com/ coach outlet online usa
http://www.coachbagsc.com/ coach outlet online coach outlet
http://coachfactoryshop.webs.com/ shop.coachfactory.com coachfactory.com/shop
http://michaelkorssale.tumblr.com/ Michael Kors Outlet Michael Kors USA

Obrázek uživatele Tereza P
Tereza P | 31 Leden, 2012 - 18:45

držím Tvojí mamce palce, at vše zvládá. Určitě to není pro ni ani pro vás jednoduché.

Obrázek uživatele uzlik
uzlik | 31 Leden, 2012 - 10:00

Výstižný a pěkný článek.  Moje mamka jí trpí, vlastně jí byla zjištěna vloni, "v mírné míře". Zpočátku jsem si myslela, že všechno prostě moc prožívá a občas byla i trochu na ní naštvaná, když jsem jí dala pohlídat dítko a 2 h na to se tvářila jak po útoku ve vietnamské válce. Než jsem pochopila...
Lilypie Third Birthday tickers

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Náš tip

Reklama